Chefren

Chefren, władca Egiptu z IV dynastii, był prawdopodobnie synem Cheopsa, choć wedle niektórych uczonych był raczej jego młodszym bratem.

Nie wiele o nim wiadomo, panował w połowie XXVI wieku p.n.e. po śmierci swego przyrodniego brata Dżedefre, i w spusciźńie po sobie zostawił drugą co do wielkości piramidę w Gizie.

Innymi pamiątkami po nim są 2 diorytowe posążki znalezione w jego komorze grobowej, uchodzące za prawdziwe dzieła sztuki, oraz Sfinks, który choć powstał ponoć dużo wcześniej, to ma twarz tego właśnie faraona. Cały kompleks grobowy Chefrena, w skład którego wchodziła również piramida, złożony był ze świątyni górnej, dromosa i świątyni dolnej zwanej Świątynią Sfinksa. Są to właściwie jedyne zachowane po Chefrenie budowle, a ponieważ nie znaleziono jak dotąd niemal żadnych zapisków z jego czasów, niewiele wiemy o jego rządach i polityce. Ponoć okres jego panowania był szczytem potęgi IV dynastii i Starego Państwa, ale na potwierdzenie tych słów trzeba jeszcze poczekać do następnych odkryć archeologicznych.

Następcą Chefrena był jego syn Dżedefre-Baka, który rządził jako regent do czasu, aż na tronie zasiadł drugi syn faraona, Menkaure (Mykerinos).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *