Sposoby dotarcia do Egiptu

Sposobów dotarcia do Egiptu jest kilka, a to który z nich wybierzemy zależy głównie od tego, ile mamy czasu, środków lub jakie mamy wymagania. Osoby żądne luksusów powinny zdecydować się na wykupienie wycieczki w biurze podróży, a dla turystów wolących wszystko organizować po swojemu i ceniących swobodę odpowiednim rozwiązaniem może być wyjazd własnym samochodem.

Samolot

Samolot jest niewątpliwie najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Egiptu. Z Polski to kraju faraonów nie ma regularnych bezpośrednich połączeń, więc jak do wielu innych miejsc na świecie także i tu podróżuje się z przesiadką – do Kairu dotrzeć można ze wszystkich niemal europejskich stolic. Podróżni najczęściej kupują bilety właśnie do Kairu lub Aleksandrii, gdzie znajdują się duże, międzynarodowe lotniska, ale istnieje też możliwośc przelotu do Luksoru, Asuanu, Hurghady i Sharm el-Sheikh, gdzie również są, bardzo nieliczne w całym kraju, lotniska obsługujące loty międzynarodowe. Pozostałe porty lotnicze są używane raczej do obsługi lotów wycieczkowych i czarterowych. Co do tych ostatnich, to przez cały rok odbywają się czarterowe loty do np. Hurghady czy Sharm el-Sheikh, a ich koszt jest niższy niż koszt przelotu liniami regularnymi.

Krajową i międzynarodową linią lotniczą Egiptu jest Egypt Air, lecz jest to szczególnie dobra linia – jedzenie jest dość marne, a obsługa niezbyt uprzejma. Bilety nie są tanie, za tę samą cenę można zwykle kupić bilet na samolot lepszych linii lotniczych.

Samochód

Podróż do Egiptu samochodem to dobry pomysł, jeśli zależy nam na niezależności. We własnym aucie z klimatyzacją będziemy mogli szybko (uwaga jednak na korki w Kairze) i wygodnie dojechać w wybrane miejsce i martwić się, czy starczy dla nas miejsc w autobusie lub czy nie spóźnimy się na pociąg. 

Posiadacze samochodów i motocykli aby wjechać do Egiptu będą potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy (są dwa ich rodzaje, jedno z nich jest potrzebne w dawnych koloniach brytyjskich), dokumentów rejestracyjnych pojazdu, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i „carnet de passage en douane”. Carnet jest jakby paszportem samochodu i umożliwia wjazd do państwa faraonów bez opłaty cła. Może także służyć jako lista wartościowych części zapasowych zabieranych w drogę, takich jak np. zapasowa skrzynia biegów. Istnieje możliwość wjazdu bez „carnetu”, ale o szczegóły warunków, które umożliwiają zwolnienie z jego obowiązku, lepiej dowiedzieć się w najbliższym klubie motoryzacyjnym.

I jeszcze jedna ważna informacja: zwykle Egipcjanie nie wydają zezwoleń na wjazd samochodów terenowych i samochodów z silnikiem diesla, więc jeśli mamy któryś z tych samochodów, lepiej jeszcze dokładnie dopytać się w tej sprawie w Automobile and Touring Club of Egypt, gdzie można zadzwonić także z Polski – tel. 574 3355, adres 10 Quasr el-Nil w Kairze, otwarty codziennie oprócz piątku w godzinach od 9 do 13.30.

Poza tym warto wiedzieć, że benzyna bezołowiowa została wprowadzona do Egiptu w 1995 roku, ale dostępna jest tylko w Kairze i Aleksandrii. Mogą się także pojawić problemy ze znalezieniem niektórych części zamiennych, więc niektóre z nich warto wziąć ze sobą i wpisać je w „carnet.

Statek

W chwili obecnej nie ma żadnych połączeń pasażerskich między portami egipskimi a europejskimi. Ostatnie połączenie między Aleksandrią a Atenami zlikwidowano w 1997r. Możliwe jest zaokrętowani się na statek handlowy, lecz statki takie cechują się sporą nieprzewidywalnością, i godzina odpłynięcia oraz dokładna trasa znane są dopiero w ostatniej chwili.

Wycieczki zorganizowane

Podróż do i po Egipcie pod opieką biura podróży jest obecnie najczęściej wybieraną przez turystów opcją. Decydując się na wykup wycieczki mamy pewność, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik, o niczym nie zapomnimy i nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki lub problemy.

W cenie wycieczki najczęściej znajduje się bilet lotniczy w dwie strony, zakwaterowanie w luksusowym hotelu, wyżywienie często z opcją all inclusive (czyli możemy jeść do woli wszystkie przysmaki serwowane przez hotelową kuchnię kiedy tylko chcemy) oraz często także transport na terenie Egiptu. Możemy wybierać pomiędzy wyjazdem pobytowym, kiedy spędzamy urlop tylko w jednym miejscu, wycieczką objazdową, podczas której odwiedzamy najciekawsze miejsca w Egipcie i praktycznie każdego dnia jesteśmy w innym mieście, a wyjazdem łączonym, kiedy część pobytu spędzamy na odpoczynku w hotelu a część  podróżując po kraju.

Wybór wycieczek i organizatorów jest przeogromny, choć oferty jakie można u nich znaleźć znacząco się między sobą nie różnią. Większość dostępnych aktualnie wycieczek fakultatywnych oraz kilka najpopularniejszych objazdowych można zobaczyć tutaj. W dziale hotele znajdują się wybrane oferty sprawdzonych hoteli, gwarantujących najlepsze warunki za najlepszą cenę.