Przed wyjazdem do Egiptu

Egipt jest pięknym i bardzo interesującym krajem, dlatego warto się do niego wybrać chociaż na krótkie wakacje. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyjazd zorganizowany czy na własną rękę, warto się dobrze do naszej wyprawy przygotować, by potem nie czekały nas na miejscu żadne przykre niespodzianki.

Zanim wyjedziemy, warto zapoznać się z takimi informacjami, jak najlepszy do pobytu w Egipcie termin, byśmy nie natrafili na niemożliwe do zniesienia temperatury lub akurat na czas święta narodowego, gdy wszystko jest pozamykane.

Dobrze jest dokładnie przemyśleć skład naszych bagaży, aby nie brać bez sensu rzeczy, których na pewno nie będziemy potrzebować, lub by nie zapomnieć tych niezbędnych. Poniżej zamieszczona jest garść niezbędnych informacji, z którymi powinien się zapoznać każdy podróżnik wybierający się do gorącego Egiptu.

Kiedy jechać?

Najwięcej ludzi przybywa do Egiptu pomiędzy listopadem a lutym, kiedy klimat jest najbardziej sprzyjający dla nie przywykłych do wielkich upałów turystów. W tym okresie musimy się jednak liczyć z wielkim tłokiem i prawdziwym oblężeniem hoteli i najpopularniejszych miejsc turystycznych. W pozostałe miesiące roku zagęszczenie podróżników jest na pewno mniejsze i najlepszymi terminami do zwiedzania Egiptu są miesiące październik-listopad i marzec-czerwiec, kiedy ludzi jest mniej a i temperatury są w miarę znośne. Następnym wielkim szczytem turystycznym poza okresem zimowym są wakacje, czyli czas między lipcem a wrześniem, kiedy mimo upałów do egipskich kurortów zjeżdżają się prawdziwe tłumy.

Wybierając więc termin wyjazdu warto się zastanowić, czy chcemy zwiedzać ten wspaniały kraj w tłumie innych podobnych do nas turystów, czy może wolimy wybrać mniej uczęszczany termin ale za to z mniej atrakcyjną pogodą. Dla turystów z Europy klimat Egiptu może być bardzo uciążliwy, w dzień temperatury dochodzą tam nawet do 55 st. C a deszcz na południe od Kairu nie pada praktycznie nigdy. W delcie Nilu i na wybrzeżu północnym w okresie zimy występują obfite opady śniegu i wybierając się w te okolice w okresie zimowym musimy się liczyć z dużymi chłodami. Na Synaju z kolei zdarzają się krótkie, ale obfite deszcze powodujące szybki przybór wody w wyschniętych korytach rzek. W okresie wiosennym pojawia się gorący i suchy, nieprzyjemny pustynny wiatr wiejący nawet przez wiele dni, a w lecie panują tak wielkie upały, że nieraz naprawdę trudno je wytrzymać.

Miłośników sportów wodnych ucieszy jednak zapewne fakt, że dzięki upalnemu klimatowi temperatura wody w Morzu Czerwonym nie spada zwykle poniżej 21st. C i kąpiel w niej stanowi prawdziwą przyjemność.

Co do świąt, to większość z nich trwa jeden lub dwa dni i nie powinna przeszkodzić w wakacyjnych planach. Wyjątkiem jest ramadan, kiedy to w czasie dnia wiele restauracji i kawiarni jest zamkniętych, bary kompletnie przerywają swoją działalność na cały miesiąc a biura czynne są w niepełnym i na dodatek dziwacznym wymiarze godzin. Dla niektórych podróżnych niemożność np. zjedzenia czy wypicia czegoś w ciągu dnia na mieście może być nieco uciążliwa, ale w zasadzie da się przeżyć.

Co zabrać?

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać ubrania, jakie mamy zamiar ze sobą zabrać do kraju faraonów. Z uwagi na panujące tam upały najlepiej jest spakować odzież z cienkiej bawełny i wygodne, lekkie buty, a na głowę koniecznie kapelusz czy inne nakrycie. Ponieważ w Egipcie panuje zwyczaj, że nie powinno się chodzić w ubraniach odsłaniających nogi czy ramiona (dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn!), wskazane jest pozostawienie szortów czy bluzek na ramiączkach w domu – jeśli jednak zdecydujemy się zabrać tego typu rzeczy, nie spotka nas za to żadna kara, ale napewno nie spotkamy się wówczas z przychylnością mieszkańców Egiptu i możemy ich do siebie zrazić. Jeśli planujemy wyjazd w okresie zimowym dobrze jest wziąć jakiś ciepły ciuch, np. sweter, ponieważ panują wtedy, szczególnie wieczorem, dość duże chłody.

Do ochrony przed słońcem poza nakryciem głowy powinno się wziąć krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne i pojemnik na wodę, który najprawdopodobniej będziemy ze sobą zabierać praktycznie wszędzie.

Dobrze także mieć na wszelki wypadek latarkę, mały niezbędnik z igłą i nitką, scyzoryk oraz saszetkę na portfel zakładaną wokół pasa. Oprócz tego, choć większość rzeczy jakich możemy potrzebować da się bez problemów kupić w egipskim sklepie lub hotelu, warto zabrać ze sobą płyn do soczewek kontaktowych, tampony, podpaski czy środki antykoncepcyjne. Co do tych ostatnich, to mężczyźni mogą łatwo kupić na miejscu prezerwatywy Tops, ale słyną one z dużej zawodności i się ich nie poleca.