Zdrowie w Egipcie

w Egipcie lepiej unikać soków owocowych

Przed wyjazdem do Egiptu nie musimy się w żaden sposób przygotowywać pod względem medycznym, szczepić się bądź obkupywać tonami maści i tabletek. Aktualnie kraj ten jest bezpieczny dla zdrowia, nie panuje w nim żadna epidemia i możemy udać się do niego na wymarzone wakacje bez obawy o swój stan fizyczny. 

Najpopularniejsza w regionach tropikalnych afrykańska choroba, malaria, w Egipcie od wielu lat już nie występuje, a ryzyko zarażenia nią jest naprawdę bardzo nikłe i to tylko w rejonie El Faiyum, w dodatku jedynie w terminie od czerwca do października. Jeśli chcemy, możemy się więc przed nią zabezpieczyć, ale nie ma takiego obowiązku i się generalnie tego nie poleca.

Aby ustrzec się przed różnego typu innymi zagrożeniami, powinniśmy jak najbardziej dbać o higienę. Obowiązkowe jest picie tylko przegotowanej lub oryginalnie zamkniętej z butelce wody (woda z kranu nie nadaje się absolutnie do picia!), dokładne mycie owoców i warzyw, a także unikanie picia napojów z kostkami lodu lub soków ze świeżych owoców. Choroby, jakie najczęściej przytrafiają się europejskim turystom, to zwykłe przeziębienie (dobrze jest mieć więc przy sobie leki przeciwgorączkowe itp.) oraz zatrucia pokarmowe.

Na zdrowy żołądek

Mieszkańcy Europy nie są zbyt odporni na egipską florę bakteryjną, toteż aby uniknąć sensacji żołądkowych najlepiej po każdym posiłku profilaktycznie wypić niewielką ilość alkoholu, czy to wina, czy zwykłej polskiej wódki, a w przypadku gdy już dopadnie nas choroba udać się jak najszybciej do apteki. Egipskie leki o wiele lepiej poradzą sobie z tutejszymi dolegliwościami niż nasze polskie specyfiki, ale warto zabrać ze sobą na wszelki wypadek np. Smecte albo Laremiden, choć należy je stosować tylko w ostateczności, kiedy nie udało nam się z jakiegoś powodu dotrzeć do apteki i kupić potrzebnych leków. Oprócz tego wybierając się do Egiptu warto zaopatrzyć się w takie niezbędne rzeczy, jak plastry i opatrunki, krem z filtrem UV, środki do dezynfekcji ran oraz na owady (zarówno te do odstraszania owadów jak i do smarowania ukąszeń) a także chusteczki odświeżające, przynoszące niebywałą ulgę podczas upałów.

Trzeba też pamiętać o tym, że ze względu na możliwość zarażenia się bilharcjozą (krwiomoczem egzotycznym) nie wolno kąpać się w żadnej wodzie stojącej czy wolno płynącej, jak np. jezioro czy kanał. Kąpać i myć się można jedynie w morzu lub wodzie chlorowanej, jaka jest np. na basenach.

Podczas pobytu w Egipcie lepiej, żebyśmy na nic nie zachorowali, także z tego względu, że zagraniczne polisy ubezpieczeniowe tam nie obowiązują. Na szczęście służba medyczna stoi w tym kraju na całkiem wysokim poziomie, i daleka jest od tradycyjnych metod leczenia dawnych kapłanów i znachorów. Za wszystko trzeba jednak płacić gotówką, ale ceny nie są przytłaczające – koszt wizyty lekarskiej to ok. 20-40 dolarów US, doba w szpitalu zaś to już koszt nieco większy, bo wynosi od 100 do 300 dolarów.

Szczepienia

Jak już było wspomniane, osoby wjeżdżające do Egiptu nie muszą mieć żadnych specjalnych szczepień, jeżeli nie przyjeżdżają z kraju, w którym właśnie panuje jakaś epidemia. Należy jednak sprawdzić ważność szczepień przeciwko polio i tężcowi. Powszechnie zalecane są szczepienia przeciwko tyfusowi oraz żółtaczce typu A i B. W całym Egipcie poważnym problemem jest wścieklizna, nie należy więc dotykać żadnych włóczących się zwierząt.

  • WZW A wirusowe zapalenie wątroby typu A – szczepienie zalecane
  • WZW B wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepienie zalecane
  • ŻG Żółta gorączka – szczepienie niekonieczne
  • BTP błonica, tężec, polio – szczepienie zalecane
  • dur brzuszny – szczepienie zalecane
  • W wścieklizna – szczepienie zalecane
  • JZM japońskie zapalenie mózgu – szczepienie niekonieczne
  • MK szczepionka meningokokowa (a + c) – szczepienie niekonieczne