Oazy

Oazy przez wieki były zielonymi wyspami z utęsknieniem wypatrywanymi przez przemierzające pustynie karawany. Palmy dawały schronienie przed słońcem a woda gasiła pragniennie strudzonych wędrowców.

Razem z otaczającą je pustynią oazy stanowiły nieznaną i tajemniczą dla Egipcjan krainę, którą władał bóg zmarłych, Ozyrys. Mimo to mieszkańcy dawnego Egiptu odkryli zyski, jakie mogą czerpać z tego niegościnnego obszaru – w niewielkich osadach pomiędzy wydmami wydobywano szlachetne kamienie oraz uprawiano drogie przyprawy.

Dzisiaj oazy stanowią głównie turystyczna atrakcję i czerpią zyski przeważnie właśnie z pieniędzy turystów, choć nie tylko – rolnictwo nadal się w nich rozwija, a plony zbiera się nawet 3 razy w ciągu roku. Mieszkający w oazach Beduini organizują dla podróżnych liczne atrakcje w postaci zabaw i przedstawień folklorystycznych, które warto obejrzeć nie tylko ze względu na uroczą atmosferę oaz, w których wydaje się, że czas zatrzymał się w miejscu i niemal nic nie zmieniło się od wieków.