Nurkowanie w Egipcie

Egipt jest wymarzonym miejscem do rozpoczęcia lub kontynuowania swej przygody z nurkowaniem. Nieziemsko piękne rafy koralowe tuż przy brzegu zachwycają tysiącami barw i bogactwem życia, a polska baza nurkowa w Dahabie dodatkowo zachęca do zapisania się na kurs. 

Podglądanie podwodnego świata stało się aktualnie rozrywką dostępną dla każdego, swych sił mogą próbować zarówno dzieci jak i osoby strasze, a niewygórowane ceny czynią ten sport jeszcze bardziej osiągalnym.

Liczne centra i bazy nurkowe gwarantują odpowiedni poziom szkolenia, a uczestnicy kursu po zakończeniu szkolenia otrzymują licencję nurkową honorowaną na całym świecie.

Warunki zdrowotne

Choć nurkowac może każdy, sport ten wymaga dobrego stanu zdrowia. Przede wszystkim należy posiadać zdrowe drogi oddechowe, układ krążenia oraz zatok i ucha środkowego. Osoby z wadami serca, przewlekłymi stanami kataralnymi, epilepsją, astmą, zażywające leki psychotropowe oraz kobiety w ciąży nie powinny nurkować. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem sportowym lub lekarzem nurkowym, a kontakt z nimi chętnie ułatwi nasze biuro.

Nauka nurkowania

Nurkowanie stało się w dzisiejszych czasach dostępne dla szerokiego grona sympatyków wypoczynku nad wodą. Jest to bezpieczna forma podwodnej turystyki, o ile tylko odpowiednio opanujemy technikę i będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Właœciwy poziom szkolenia mogą zagwarantować centra i bazy nurkowe, których kadra posiada niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia szkolenia.

Naukę nurkowania może rozpocząć każda osoba, która ukończyła 10 lat, odznacza się dobrym stanem zdrowia i potrafi pływać. Uczestnicy kursu otrzymują materiały szkoleniowe przygotowane pod kątem prowadzonych wykładów. Postępy uczestników kursu oceniane są na bieżąco w trakcie zajęć praktycznych a wiadomości teoretyczne podczas egzaminu testowego pod koniec turnusu. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy kursu otrzymują licencję nurkową honorowaną na całym świecie.

Głębokość nurkowań turystycznych

Maksymalna głębokość nurkowań uzależniona jest bezpośrednio od kwalifikacji nurkowych (licencji) nurka, a w przypadku kursów organizowanych w Egipcie maksymalna i nieprzekraczalna głębokość nurkowań turystycznych wynosi 20 m.

Kwalifikacje nurkowe

Warunkiem dopuszczenia do programów nurkowych – za wyjątkiem uczestników kursów na stopień podstawowy płetwonurka PADI OWD – jest okazanie licencji (książeczki, karty) wydanej przez dowolną, „rozpoznawalną” organizację nurkową. W niektórych centrach nurkowych może być wymagane tzw. „nurkowanie sprawdzające” (gdy nie nurkowało się conajmniej 6 miesięcy) mające na celu konfigurację sprzętu (np. dobór odpowiedniej ilości balastu) oraz zapoznanie się z umiejętnościami nurka.

Nurkowanie a przeloty lotnicze

Planując wakacje nurkowe trzeba pamiętać, że nie powinno się nurkować w ciągu ostatnich 24 godzin przed planowanym wylotem, a nurkowania głębokie najlepiej zakończyć dwa dni wcześniej. Nie zaleca się również nurkowania w dniu przylotu. Uwagi te dotyczą także wycieczek górskich lub wyjazdów do miast położonych na dużych wysokościach nad poziomem morza.

Warunki pogodowe

Oferta umożliwia nurkowanie na przestrzeni całego roku, należy jednak pamiętać, że warunki pogodowe mogą zmienić się z dnia na dzień uniemożliwiając realizację zamierzonego planu nurkowań lub wręcz zmuszając do odwołania nurkowania. Także może się zdarzyć, że któreś z zaplanowanych miejsc nurkowań zostanie z różnych przyczyn zamienione na inne.

Nurkowanie a środowisko

Płetwonurek powinien chronić i szanować zasoby podwodnej przyrody. W wielu krajach wyciąganie zwierząt spod wody jest zabronione i karane.
W rejonach objętych ochroną zakaz ten dotyczy także muszli ślimaków i małży oraz szkieletów jeżowców i koralowców. Zabronione jest też dokarmianie ryb i łowiectwo podwodne. Szczególna dbałość wymagana jest na rafie koralowej gdzie nieuważny ruch, utrata pływalności lub nie przypięty manometr mogą zniszczyć struktury koralowe budowane przez dziesiątki lat. Trzeba pamietać, że niektórzy mieszkańcy podwodnego świata posiadają kolce jadowe lub silnie parzą. Należy więc przyjąć jako zasadę, że zwierząt morskich nie należy dotykać ani niepokoić.

Osoby towarzyszące

We wszystkich wyjazdach płetwonurkom mogą towarzyszyć osoby nie nurkujące. Cena pobytu osoby towarzyszącej nie uwzględnia nurkowań a jedynie podstawowe świadczenie takie jak: zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy i ubezpieczenie. Pomimo tego, że wyjazdy nurkowe są specyficznymi imprezami podporządkowanymi głównie nurkowaniu, we wszystkich miejscach osoby nie nurkujące mogą spędzić swoje wakacje w ciekawy sposób, a nasze biuro służy wszelką dostępną pomocą w zorganizowaniu ich wolnego czasu.

Ubezpieczenie nurkowe

Wszyscy uczestnicy wyjazdów organizowanych przez nasze biuro posiadają
ubezpieczenie NW i KL obejmujące nurkowanie rekreacyjne.
Nasza firma posiada również ubezpieczenie wymagane do uzyskania koncesji organizatora turystyki.

Informacje praktyczne

Przed rozpoczęciem imprezy sprzęt nurkowy należy zgłosić do naszego działu rezerwacyjnego. Jeżeli klient nie poinformuje nas o przewozie w/w sprzętu, firma przewozowa może odmówić przyjęcia go na pokład.

Opłaty

Opłata za sprzęt nurkowy wynosi 45 USD od sztuki i dokonuje się jej na lotnisku w kasie LOT. Kasy przyjmujące opłaty na lotnisku w Pyrzowicach czynne są do godziny 19-tej.