Nefretete

Nefetiti (Piękna, która przybyła) – żona faraona Echnatona z XVIII dynastii.

Nie wiele wiadomo, skąd właściwie przybyła Nefertete i kim była, jej historia jest znana dopiero od momentu, gdy została żoną Echnatona. Możliwe jest, że była ona hurycką księżniczką, albo córką doradcy i wezyra dworu Aj, który został władcą Egiptu po śmierci Tutanchamona.

Ze swoim mężem, Echnatonem, Nefretete miała 6 córek: Meritaton, Maketaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure, Setepenre i Anchesenaton, z których ostatnia była żoną Tutanchamona. Po śmierci swego męża została najprawdopodobniej faraonem, ale nie jest to do końca pewne i przypuszcza się także, że mogła pełnić funkcje współregenta z synem zmarłego władcy, Tutenchamonem, który podejrzewa się, że był chory bądź upośledzony. Nefertete po śmierci została pochowana razem ze swym mężem w Achetaton, ale najprawdopodobniej ich grób został potem przeniesiony do Doliny Królów, gdzie jednak nie odnaleziono jak dotąd ciała królowej.

Jest to jedyna królowa, przedstawiana na płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych jedynie dla faraonów, a do dzisiejszych czasów przetrwało całkiem sporo jej popiersi. Przypuszcza się, że wiele skarbów należących pierwotnie do niej i jej męża zostało umieszczonych w grobowcu Tutanchamona, gdyż np. złota maska przedwcześnie zmarłego faraona nosiła ślady przeróbek, a niektóre dziecięce trumny mają kobiece piersi.