Luksor

Luksor to miasto w południowym Egipcie na prawym brzegu Nilu. Jego nazwa po arabsku znaczy „miasto pałaców”, i każdy kto w nim był nie zaprzeczy, że doskonale oddaje ona charakter tego miejsca. 

Dawniej Luksor był południową częścią jednej z największych starożytnych stolic Egiptu, Teb, które w okresie szczytu swego rozwoju liczyły nawet milion mieszkańców. Teraz oddzielony jest kanałem od części północnej, zwanej Karnak, a Nil dodatkowo dzieli go jeszcze na części wschodnią i zachodnią, z których każda mieści wspaniałe pozostałości dawnego świata.

Na wschodnim brzegu Nilu znajdziemy piękną świątynię Luksorską, na zachodnim ujrzymy Miasto Umarłych czy Dolinę Królów. Jest to największe w Egipcie skupisko świątyń i grobowców, nie bez powodu nazywane największym muzeum świata na świeżym powietrzu. Znajduje się tu niezliczona ilość zapierających dech w piersiach posągów i krypt, to właśnie tu najczęściej chowani byli władcy razem ze swoimi skarbami.

Dolina Królów, odkryta dopiero na początku XX wieku, pełna jest rozległych labiryntów i ukrytych komnat, które miały na celu zmylenie potencjalnych grabieżców i ocalenie zgromadzonych we właściwych komnatach grobowych bogactw. Najbardziej znanym pochówkiem jest grobowiec Tutenchamona, który jako jedyny ocalał do naszych czasów nie splądrowany przez złodziei, być może ze względu na klątwę, która ponoć na nim ciążyła…

Podobnie jak i w przypadku innych miast starożytnego Egiptu, także i lata świetności Luksoru nie trwały wiecznie. Przez wieki leżał zapomniany przez ludzi, wyludniony i opuszczony, i od dawna nikt już nie pamiętał o skrywanych przez niego wspaniałościach. Część starożytnych zabytków została zniszczona lub przekształcona w stajnie bądź spichlerze, i dopiero w czasach nowożytnych ludzie na nowo zaczęli odkrywać piękno i tajemnice dawnych wspaniałych budowli.

Teraz z całego świata ściągają do Luksoru turyści, aby obejrzeć świątynie Edfu, Kom Ombo, Świątynię Królowej Hatszepsut lub jeden z wielu spektakli organizowanych na świeżym powietrzu przy świątyniach, z których najbardziej godny polecenia i najbardziej imponujący jest ten w Świątyni Luksorskiej. Z ciekawostek można dodać, że akcja popularnej gry komputerowej Serious Sam I toczy się w egipskiej scenerii a zaczyna właśnie w Luksorze przy Świątyni Hatszepsut.

Warto zobaczyć:
Luksor, Egipt» Świątynia Luksorska

Drugi po świątyni w Karnak najważniejszy zabytek na wschodnim brzegu Teb

Luksor, Egipt» Świątynie w Karnak

Zespół świątyń wzniesionych w różnym czasie, poświęconych bogom tebańskim. Wśród nich jest największa na świecie świątynia z salą kolumnową, świątynia Amona-Re.

Luksor, Egipt» Dolina Królów

Najsławniejsze na świecie miejsce pochówku wielu starożytnych władców Egiptu, z wykutym w skale grobowcem Tutenchamona na czele.

Luksor, Egipt» Dolina Królowych

Miejsce spoczynku żon królów Egiptu i niektórych książąt, w większości bardzo zniszczone.

Luksor, Egipt» Świątynia Hatszepsut

Świątynia grobowa królowej Hatszepsut składająca się z trzech rozległych tarasów

Luksor, Egipt» Kolosy Memnona

Wysokie na 20 metrów posągi faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii.

Luksor, Egipt» Ramesseum

Ruiny kompleksu świątyń zbudowanych przez Ramzesa II w Tebach Zachodnich

Luksor, Egipt» Medinet Habu

Ruiny zespołu świątyni Totmesa III, świątyni grobowej i pałacu Ramzesa III

» Deir el-Medina

Wioska Budowniczych Grobowców

Wyspa Krokodylowa, Egipt» Wyspa Krokodylowa

Wyspa z małym ogrodem zoologicznym, w całości zajęta przez hotel Movenpick (przebywanie na niej jest płatne).

Egipt» Wyspa Bananowa

Zielona wyspa na Nilu w południowej części Luksoru znana z plantacji bananów.