Hurghada

Hurghada rozciąga się na około 40 km wzdłuż brzegu Morza Czerwonego i raczej nie sięga daleko w otaczającą miasto pustynię. Została założona w początkach XX wieku i pełniła rolę spokojnej osady rybackiej. Od wczesnych lat 80. była wciąż rozbudowywana i powiększana przez arabskich i zagranicznych inwestorów, aż stała się liczącym dziś 35 000 mieszkańców ważnym ośrodkiem turystycznym.Hurghada swą sławę osiągnęła dzięki wspaniałemu usytuowaniu nad lazurowym, kryształowo czystym Morzem Czerwonym i najpiękniejszej na świecie rafie koralowej. Znana jest z możliwości uprawiania wielu sportów wodnych, zwłaszcza takich jak nurkowanie wśród barwnych koralowców.

Główna ulica, biegnąca równolegle do morza, oddziela pustynię od części, w której usytuowane są luksusowe hotele. Bliskość bezkresnej pustyni, malowniczy łańcuch górski, cicha i spokojna okolica, ciepłe morze, piękne baseny, czyste powietrze – to walory, które przyciągają jak magnes turystów z całego świata. Wielu turystów odwiedza również wyspę Giftun, która jest obszarem chronionym i dziennie może ją odwiedzić jedynie 100 osób.

Miasto składa się z kilku części, z których niektóre to:

  • Dahar – najstarsza część Hurghady, gdzie mieści się największy bazar Hurghady, a także poczta i dworzec autobusowy.
  • Sakkala – nowsza niż Dahar, hotelowa część miasta uznawana za centrum
  • Village Road – najmłodsza, południowa część, gdzie powstają najnowsze hotele, sklepy i restauracje. Z racju tego, że bardzo szybko się rozwija, zaczyna stanowić już praktycznie drugie centrum miasta
  • Sahl Hasheesh – prywatne miasteczko w stanie budowy, podobne ale bardziej ekskluzywne od El Gouna
» Ali Baba Club *****Wspaniały hotel położony na samym brzegu morza, oddalony 13 km od lotniska i 20 km od starego centrum Hurghady. Resort składa się z piętrowych pawilonów wtopionych w zielony egipski ogród. Posiada bogatą formułę all inclusive.
» Aqua Fun ***Wygodny hotel położony tuż przy piaszczystej plaży w centrum Hurghady, 7 km od lotniska. Posiada klimatyzowane, przyjemne pokoje oraz wiele atrakcji, jak np. 2 duże baseny i prywatna plaża.
» Bella Vista ***Obiekt trzygwiazdkowy wg miejscowej kategoryzacji. Hotel znajduje się bezpośrednio przy plaży Morza Czerwonego, przy Centrum Hurghady. Oddalony jest około 10 km od lotniska.
» Desert Rose Resort *****Obiekt w trakcie procesu kategoryzacji, oczekuje na certyfikat pięciogwiazdkowy. Luksusowy kompleks wypoczynkowy, położony bezpośrednio przy szerokiej plaży.
» Empire ***Dobry standard w dobrej cenie. Hotel zlokalizowany jest w centrum (Dahar), ok. 6 km na północ od lotniska. Okolica pełna jest sklepów, barów, kawiarni, galerii, sklepów jubilerskich i kramów z pamiątkami.
» Empire Beach ***Hotel o niskiej zabudowie, trzygwiazdkowy wg miejscowej kategoryzacji. Położony bezpośrednio przy samej plaży w centrum miasta, ok. 6 km od lotniska.
» Hor Palace ***Hotel usytuowany jest w rozległym ogrodzie bezpośrednio przy plaży, posiada 250 metrów prywatnej plaży oraz wygodne bungalowy.
» Magawish ****Nowo odremontowany hotel składający się z wielu willi typu bungalow. Położony tuż przy piaszczystej plaży i ciągnącej się wzdłuż wybrzeża rafie koralowej, 8 km od lotniska i 15 km od centrum Hurghady.
» Royal Palace ****Obiekt czterogwiazdkowy wg miejscowej kategoryzacji. Blisko centrum, duży, olimpijski basen!
» Sahara Inn ****Przyjemny hotel położony 9 km od lotniska w Hurghadzie. Wszystkie znajdujące się w nim pokoje posiadają balkony lub tarasy.
» Sea Gull Resort ****Duży, rozległy i wygodny hotel idealny dla osób lubiących spędzać wakacje w centrum miejscowości. W pobliżu hotelu znajdują się m.in. bary, puby, restauracje, dyskoteki i centrum handlowe.
» Sunrise Holiday ****Nowoczesny kompleks hotelowy położony tuż przy piaszczystej plaży i 800 metrów od centrum. Idealne miejsce zarówno dla doświadczonych nurków jak i osób, które dopiero zaczynają nurkować.
» Sultan Beach ****Luksusowy hotel składający się z 4, 3 i 2 piętrowych budynków, rozłożonych na planie podkowy i połączonych w całość przestronną recepcją.
» Sunny Days ****Komfortowo wyposażony hotel bezpośrednio na brzegu plaży, oddalony ok. 1,5 km od centrum Hurghady (Sekalla). Hotel przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Zniżka dla dzieci do 14 lat!
» Zahabia ***Miły hotel położony w drugiej linii od brzegu Morza Czerwonego, 8 km od lotniska w Hurghadzie i 5 km od centrum Hurghady. Odległość do plaży 450 m.