Giza

Giza to trzecie co do wielkości miasto w Egipcie, wchodzące w skład aglomeracji kairskiej.

Położona jest 20 km od stolicy państwa, na lewym brzegu Nilu, a znana jest głównie z monumentalnych piramid. Znajdują się w niej 3 największe piramidy egipskie, piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, ale oddalone one są od centrum miasta o ok. 8 km.

Piramida Cheopsa, uznawana za jeden z cudów świata, mierzy aż 147 m. wysokości, a przy piramidzie Chefrena znajduje się tajemniczy Sfinks oraz świątynia dolna, we wnętrzu której znaleziono wykonany z ciemnego diorytu posąg siedzącego na tronie faraona. Piramida Mykerinosa charakteryzuje się najbardziej oryginalnym wnętrzem, w którym można zobaczyć wiele wspaniałych i nietypowych rzeźb. Na niektórych z nich widać władcę z boginią Hathor obejmujących tarczę słoneczną, na innych Mykerinosa z żoną. Tu można dostrzec zerwanie z kanonem egipskim, jako że faraon i jego małżonka są równego wzrostu, a dodatkowo królowa obejmuje męża prawą ręką, okazując w ten sposób zażyłość stosunków panujących pomiędzy nimi.

Oprócz trzech głównych piramid, w Gizie znajdują się także mniejsze dla królowych i dostojników. Leżą one wokół największych trzech, a towarzyszą im podziemne pomieszczenia dla barek, które służyły dawniej królom do podróży po Nilu, a po ich śmierci przewożono na nich zwłoki władców ku miejscu wiecznego spoczynku. Od wejść do grobowców prowadziły w kierunku rzeki specjalne rampy, na których mogły się odbywać rozmaite procesje. Zakończone one były świątyniami, położnymi na granicy pól uprawnych, które służyły jako przystań dla barek.

W 1979 kompleks budowli w Gizie został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.