Dahab

Dahab położony jest ok. 100 km na północ od najbardziej znanego w Egipcie kurortu turystycznego, Sharm el-Sheikh, i często można w nim spotkać jednodniowych turystów przybywających właśnie z tamtego terenu. Sam Dahab jest jednak miejscowością bardzo interesującą, szczególnie ze względu na wspaniałe rafy koralowe ciągnące się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża oraz znane na całym świecie wyjątkowe miejsca do nurkowania, jak Canyon lub Blue Hole.To ostatnie miejsce, ciemna dziura o średnicy ok 50 m położona tuż przy brzegu, cieszy się złą sławą ze względu na wiele wypadków nurków, jakie się w niej wydarzyły, ale mimo to jak magnes przyciąga miłośników nurkowania ze wszystkich regionów świata.

Oprócz tego Dahab to również wspaniałe miejsce dla osób uprawiających windsurfung. Doskonałe warunki wietrze i spokojna, płaska powierzchnia wody sprzyjają osiąganiu dużych prędkości na desce, a obszar poza cyplem jest wręcz zwany przez windsurferów „Speedy”.

Dahab, po arabsku złoto, swą nazwę zawdzięcza barwie piasków plażowych i jest idealnym miejsce na odpoczynek lub pierwsze próby podglądania podwodnego świata. Większość turystów zapisuje się na bardzo popularne kursy nurkowania lub zaopatruje przynajmniej w maskę do snorkelingu, czyli pływania z zanurzoną samą twarzą. Dzięki temu można, unosząc się na powierzchni wody, podziwiać piękno morskiej fauny i flory zamieszkującej przybrzeżną rafę koralową.

Będąc w Dahabie można zauważyć, że miasto to składa się jakby z dwóch części – dzielnicy pełnej luksusowych ośrodków wczasowych dla najzamożniejszych turystów oraz osady beduińskiej, Asili, w której jednak także z roku na rok przybywa hoteli i kurortów. Kurorty nad zatoką Dahab to najczęściej samowystarczalne kompleksy z własnymi plażami i dostępem do rafy koralowej na cyplu, ale i tak większość turystów od razu po przybyciu do miasta kieruje sie prosto do Asili, położonej ok. 2,5 km dalej na północ od właściwego centrum miasta.

» Daniella Village – Bardzo przyjemny, niewielki hotel z rodzinną atmosferą, zbudowany w charakterystycznym, orientalnym stylu. Znajduje się tuż przy plaży i jest szczególnie polecany miłośnikom nurkowania.
» Happy Life *** – Nowy, luksusowy ośrodek położony w Dahabie, u wybrzeży Morza Czerwonego. Z hotelu rozciąga się widok na błękitną zatokę, a góry synajskich pustyni w tle kurortu nadają mu prawdziwie unikalny wygląd. Niedaleko znajduje się piękny rezerwat  przyrody.
» Hilton Dahab ***** – Hotel należący do znanej sieci hotelarskiej Hilton, oferuje luksusowe warunki do spędzenia urlopu. Jest to elegancka oaza z piękną plażą, czyli kompleks stylowych apartamentów otaczających 7 sztucznych, morskich jeziorek z tropikalnym ogrodem dookoła.
» Iberotel Dahabeya **** – Stylowy, nowocześnie wykończony hotel położony w głównej zatoce Dahabu, w pięknej scenerii łączącej lagunę z widokiem na góry Arabii Saudyjskiej. Tuż obok znajduje się nowa, polska baza nurkowa!