Co warto wiedzieć

Jedzenie

Kuchnia egipska stanowczo nie należy do tych najwykwintniejszych i charakteryzyjących się najlepszym smakiem. Jest bardzo prosta i niezbyt smaczna, i jeśli naprawdę nie jesteśmy amatorami egzotycznego jedzenia lepiej zadowolmy się pożywieniem serwowanym w hotelowych restauracjach. Podczas posiłków warto pamiętać, że w Egipcie nigdy nie je się lewą ręką, gdyż jest ona uznawana za nieczystą.

Oprócz tego ze względu na choroby powinniśmy wystrzegać się spożywania owoców ze skórką i zawsze wszystkie dokładnie myć, raczej nie jeść majonezu i lodów oraz pić tylko wodę oryginalnie zapakowaną w butelkę lub przegotowaną.

Co do alkoholu, to wielkiego wyboru nie będziemy mieć, a w nielicznych miejscach posiadających licencje na sprzedaż alkoholu, w hotelach i dużych restauracjach znajdziemy głównie egipskie wino lub piwo.

Bakszysz

Podczas naszego pobytu w Egipcie napiwki, czyli bakszysz, będziemy najpewniej rozdawać na prawo i lewo przy każdej okazji. Największe zostawimy w hotelu, gdzie powinno się dawać napiwki wynoszące 10-15% ceny usługi, ale oprócz tego bakszyszem powinniśmy nagrodzić każdego za każdą, nawet najmniejszą usługę. Dlatego przygotujmy się na ofiarowanie drobnej kwoty, wynoszącej zwykle ok. 1 dolara (choć oprócz pieniędzy chętnie przyjmowane też są np. długipisy lub kolorowe mazaki), zarówno taksówkarzowi, obsłudze w świątyniach i grobowcach, właścicielowi wielbłąda czy panu, którego postanowiliśmy sfotografować.

Napiwki są podstawowym źródłem utrzymania wielu mieszkańców państwa faraonów i dlatego nie powinniśmy ich skąpić, nawet gdy się ktoś ich dopomina za taką absurdalną „usługę”, jak wskazanie dogodnego miejsca do zrobienia fotografii czy pokazanie drogi do hotelu. Jedynie dzieciom nie powinno się dawać napiwków.

Zakupy

Ceny w Egipcie są bardzo atrakcyjne i o wiele niższe niż w Europie. Jest tu sporo rzeczy, które wyjątkowo opłaca się kupić, i zaliczają się do nich m.in. wyroby ze srebra i złota oraz barwne egzotyczne stroje. Oprócz tego warto zainteresować się, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę (którą zawsze, ale to zawsze powinno się próbować jeszcze bardziej zbić), różnymi ładnymi ozdobami, jak miedziane i mosiężne lampy, dzbany czy świeczniki, piękne, barwne dywany albo inkrustowane masą perłową szkatułki.

Na straganach nie braknie także najrozmaitszych ziół i olejków zapachowych, malowanych papirusów (często urządzane są pokazy wytwarzania kartek papirusowych z łodyg roślin) oraz przede wszystkim różnych typowych turystycznych pamiątek. Wśród tych ostatnich prym wiodą skarabeusze, wytwarzane często w postaci małych figurek a także obrazków czy amuletów.

Szczególnie u kobiet wielkim powodzeniem cieszą się wspomniane już kolorowe szaty, zwłaszcza te do tańca brzucha zdobione niezliczoną ilością błyszczących cekinów, a mężczyźni mogą sobie zamówić u krawca tradycyjną, egipską koszulę sięgającą kostek, którą dostaniemy najpóźniej następnego dnia. Trzeba uważać na powszechnie obecne kramy z „antykami”, które nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi zabytkami. Może to nawet lepiej, gdyż gdybyśmy zostali przyłapani na granicy na przewożeniu czegoś, co ma ponad 100 lat, moglibyśmy mieć nie lada problemy i trafić nawet do więzienia – istnieje całkowity zakaz przywożenia i wywożenia z Egiptu czegokolwiek, co jest uznawane za zabytek czyli liczy sobie conajmniej te 100 lat.

Targowanie się

Egipcjanie lubią się targować, stanowi to element ich codzienności. Na bazarach, a często i w sklepach, po prostu trzeba się targować. Nieraz może to dość długo potrwać a negocjacje będą często przerywane rozmową o domu i rodzinie, ale naprawdę warto poświęcić na pertraktacje trochę czasu, gdyż ceny większości towarów spokojnie można w ten sposób obniżyć o nawet połowę. Targowanie się jest wręcz obowiązkiem, i jeśli tego zaniechamy sprawimy sprzedawcy zawód a sami wyjdziemy na pierwszych naiwnych.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że mieszkańcy Egiptu są łasi na tzw. bakszysz i jeśli kupując coś wręczymy zbyt dużą kwotę, licząc na oddanie reszty, możemy się bardzo zdziwić. Sprzedawcy często uznają resztę za bakszysz i celowo nie chcą jej wydać, tak więc lepiej zaopatrzyć się w drobne aby uniknąć takich nieprzyjemnych sutuacji.

Ceny

Ceny w Egipcie są porównywalne do cen polskich. Sklepy w miejscowościach typowo turystycznych otwarte są codziennie do późnych godzin nocnych.

Cena Sziszy zależy od jej przeznaczenia tzn. do dekoracji czy do palenia.
Dekoracyjną można kupić już od ok. 20zł /zapakowane są w stosowne walizeczki/.
Cena sziszy do palenia może wynieść 40-80 zł (0,5m) a ręcznie bogato dekorowaną nawet do 150zł.

Orientacyjne ceny:

Przejazd autobusem 1LE
Posiłek w taniej restauracji 10LE
Ekskluzywna restauracja 30LE
Filiżanka kawy 0,50LE
Kanapka 35piastów
Butelka wody 1, 5 l – 1,5 -2 LE
Butelka coca – coli 1, 5 l 4, 5 – 5 LE
kawa 1,5 LE do 2 LE,
woda mineralna 1,5l – 1,5 LE do 3 LE,
sok owocowy 0,33l – 2LE,
piwo 6 LE,
lody 2 LE do 4LE,
hamburger 5 LE,
pizza od 6 LE.
Orientacyjne ceny wejściówek do obiektów:
Wstęp do muzeum w Memfis 14LE
Wstęp do Muzeum Egipskiego 20LE
Wstęp do Muzeum Sztuki Islamskiej 8LE
Wstęp do Muzeum Starożytności w Kairze 20LE
Wstęp do Muzeum Luksorskiego 30LE
Wstęp do Muzeum Mumifikacji 20LE