Co warto wiedzieć

Oto garść informacji, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem do Egiptu. Zapobiegniemy dzięki temu różnym nieprzyjemnym sytuacjom i nieporozumieniom, zaoszczędzimy czas, nerwy i pieniądze, a także będziemy mieli pewność, że bagaż który z sobą zabieramy jest kompletny i odpowiednio spakowany.

Waluta

Narodową walutą Egiptu jest funt egipski, czyli LE (Livre Egyptienne, po egipsku ginéh), który dzieli się na 100 piastów (PT, po egipsku qirch). W hotelach jednak oraz w sklepach wolnocłowych na lotniskach nie zapłacimy inną niż tzw. „twarda” waluta, toteż lepiej nie wymieniać na egipskie funty wszystkich pieniędzy jakie mamy. Oprócz tego, zbędne funty które nam zostaną pod koniec naszego pobytu w Egipcie, będziemy mogli wymienić spowrotem na inną walutę tylko wówczas, gdy posiadamy wszystkie kwity wymiany i wymienialiśmy conajmniej 30 USD dziennie na osobę.

Wymiany można dokonać np. w jednym z kantorów, mieszczących się praktycznie w każdym hotelu. Innym sposobem dokonywania płatności jest korzystanie z czeków podróżnych typu Travelers, które przyjmowane są wszędzie, lub Euroczeków, z którymi jest już trochę gorzej i uznawane są tylko przez kilka banków (głównie na lotnisku i w hotelach). Można także płacić praktycznie każdą międzynarodową kartą, a jeśli z jakiegoś powodu nasza karta nie jest w danym miejscu uznawana, bez problemu można wypłacić gotówkę w bankomacie.

Język i pismo

Oficjalnym językiem w Egipcie jest arabski, ale ludność posługuje się zwykle potocznym językiem egipsko-arabskim. Warto opanować znajomość cyfr arabskich, które nie są wcale podobne do tych, których my używamy i które nazywamy właśnie arabskimi. Pisze się je odwrotnie niż litery, czyli od lewej do prawej, i dobrze jest się ich nauczyć choćby po to, by móc samodzielnie odczytywać ceny w sklepach.

Czas

Różnica między czasem w Egipcie a czasem środkowoeuropejskim GMT wynosi +2 godziny i utrzymuje się przez cały rok.

Elektryczność

Napięcie w sieci wynosi 220 V, ale w przypadku gniazd z uziemieniem trzeba mieć specjalne wtyczki (warto też zabrać ze sobą mały stabilizator napięcia). Ponieważ wyłączenia prądu nie należą do rzadkości, tak w hotelach jak i świątyniach czy grobowcach, warto zabrać ze sobą na wycieczkę latarkę.

Telefon

Publiczny telefon znaleźć trudno, ale zawsze można bez problemów zadzwonić z hotelu lub czasem nawet kawiarni czy kiosku. W hotelach ceny za połączenie międzynarodowe nie należą do najniższych, ale warto korzystać z telefonów właśnie w tych miejscach, aby nie tracić cennego czasu na trudne i często bezskuteczne poszukiwanie ich na mieście.

Bezpieczeństwo

Egipt jest bezpiecznym krajem, w którym zarówno napady jak i kradzieże zdarzają się sporadycznie. Jednym z miejsc, gdzie są nieco większe szanse, byśmy pożegnali się z pieniędzmi, jest kairskie metro, ale o ile dobrze schowamy portfel nie powinniśmy mieć żadnych problemów.

Ciągle istnieje zato zagrożenie terroryzmem, ale miejsca szczególnie często odwiedzane przez turystów są dobrze chronione przez żołnierzy i generalnie nie mamy się czego obawiać.

Kobiety natomiast mogą natrafić na zbyt nachalne zaczepki słowne i nie tylko, gdyż (szczególnie samotnie podróżujące) europejki uważane są za kobiety dość lekkich obyczajów, gotowe przeżyć krótkotrwałą acz intensywną przygodę miłosną z egipskimi mężczyznami. Dlatego turystki powinny zachowywać się i ubierać skromnie, nie odsłaniać więcej niż potrzeba i najlepiej poruszać się w męskim towarzystwie.

W publicznych środkach transportu lepiej, żeby siadały wśród innych kobiet, a jeśli towarzyszy im mężczyzna, lepiej żeby przedstawiały go jako swojego męża, nawet jeśli w rzeczywistości jest to tylko kolega czy przyjaciel. Poza niewybrednymi zaczepkami kobiety są jednak bezpieczne i napaście czy przemoc fizyczna należą w Egipcie do rzadkości.

Godziny otwarcia

Po przyjeździe do Egiptu nie zdziwmy się, jeśli nie uda nam się załatwić niektórych spraw w piątek, gdyż tego dnia większość biur, banków i urzędów jest pozamykana. Ze sklepami bywa różnie, ale przeważnie są one tego dnia czynne, choć czasem dopiero od godziny 14. Niektóre są zamykane, podobnie jak u nas, w niedzielę, i raczej nie ma sensu wybierać się w ten dzień na bazar, gdyż ostatniego dnia tygodnia wieją one pustkami. Standardowym czasem pracy są godziny 9-19 zimą oraz 9-13 i 17-20 latem, choć sklepy spożywcze mogą byc otwarte nawet do późnej nocy, a atrakcje turystyczne i muzea zwykle zamykane są już koło 16-17 godziny.

Poza tym zupełnie inne godziny otwarcia obowiązują podczas ramadanu, a niektóre miejsca są zamykane na kilka godzin w piątek na czas modlitwy. Trzeba więc pamiętać, że różne miejsca są czynne w najróżniejszych przedziałach czasowych, np. poczta w Kairze działa tylko od 18 do 20 a banki (poza tymi np. na lotnisku) jedynie kilka godzin w okolicach południa, i warto najpierw zaczerpnąć szczegółowych informacji o miejscu do którego się wybieramy, byśmy nie dotarli do niego na marne i zastali zamkniętych drzwi.

Poczta

Kartki pocztowe oraz znaczki do nich kupimy bez problemów w wielu miejscach, a wysłać je możemy bezpośrednio na poczcie lub poprzez wrzucenie do jednej z licznych, niebieskich skrzynek pocztowych. Są one w wielu hotelach i tam też najwygodniej jest wrzucać naszą korespondencję, tylko musimy pamiętać, by korzystać jedynie z niebieskich, a nie czerwonych skrzynek, do których się wrzuca listy krajowe.
Apteka
Apteki znajdują się przy prawie każdej większej ulicy, a z większością aptekarzy da się bez problemu dogadać po angielsku. Znaczną większość leków można kupić bez recepty,natomiast jeśli jakiegoś specyfiku jednak nie możemy znaleźć dobrze jest podać aptekarzowi przynajmniej nazwy jego składników, gdyż niektóre leki są sprzedawane w różnych krajach pod różnymi nazwami.

Filmowanie i fotografowanie

W Egipcie nie wolno fotografować obiektów wojskowych, mostów i portów, a jeśli chcemy sfotografować ludzi to powinniśmy zapytać ich wcześniej o zgodę. Jak za wszystko inne mogą oni poprosić nas niekiedy o napiwek, który jak najbardziej powinniśmy dać. Choć zwykle ludzie są chętni do pozowania, to nie powinniśmy nigdy fotografować slumsów i biedoty, gdyż jest to bardzo źle odbierane przez miejscową ludność i świadczy o braku dobrego taktu. We wnętrzach świątyń i innych zabytków można robić zdjęcia dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty przy wejściu (najczęście w kasie) i uzyskaniu zezwolenia – nigdy nie wolno jednak używać wewnątrz lampy błyskowej.

Telewizja i radio

W Egipcie są trzy kanały telewizyjne. Na kanale 2 nadawane są dwa razy dziennie wiadomości: w języku angielskim o 20.00 i francuskim o 19.00. Europejskie Radio Kair nadaje po angielsku wiadomości o 7.30, 14.30 i 20.00; po francusku o 8.00 rano, 14.00 oraz 21.00; po niemiecku o 6.00.

Prasa

Egipskie dzienniki Al-Ahram i Akhbar al-yaum wydawane są jedynie w języku arabskim, natomiast prasę zagraniczną można kupić we wszystkich dużych hotelach. W Kairze można znaleźć wychodzącą codziennie po angielsku Egyptian Gazette i po francusku Le Progrds Egyptien, w wydawanym zaś po angielsku miesięczniku Cairo Today można natrafić na ciekawe artykuły o sztuce i kulturze, kalendarium wydarzeń oraz spis pożytecznych dla turysty adresów.