Chefren

Chefren, władca Egiptu z IV dynastii, był prawdopodobnie synem Cheopsa, choć wedle niektórych uczonych był raczej jego młodszym bratem.

Nie wiele o nim wiadomo, panował w połowie XXVI wieku p.n.e. po śmierci swego przyrodniego brata Dżedefre, i w spusciźńie po sobie zostawił drugą co do wielkości piramidę w Gizie.

Innymi pamiątkami po nim są 2 diorytowe posążki znalezione w jego komorze grobowej, uchodzące za prawdziwe dzieła sztuki, oraz Sfinks, który choć powstał ponoć dużo wcześniej, to ma twarz tego właśnie faraona. Cały kompleks grobowy Chefrena, w skład którego wchodziła również piramida, złożony był ze świątyni górnej, dromosa i świątyni dolnej zwanej Świątynią Sfinksa. Są to właściwie jedyne zachowane po Chefrenie budowle, a ponieważ nie znaleziono jak dotąd niemal żadnych zapisków z jego czasów, niewiele wiemy o jego rządach i polityce. Ponoć okres jego panowania był szczytem potęgi IV dynastii i Starego Państwa, ale na potwierdzenie tych słów trzeba jeszcze poczekać do następnych odkryć archeologicznych.

Następcą Chefrena był jego syn Dżedefre-Baka, który rządził jako regent do czasu, aż na tronie zasiadł drugi syn faraona, Menkaure (Mykerinos).